Przegląd najnowszych informacji

Poradnii Psychologiczno - Pedagogicznej we Włodawie

Co robią nasze dzieci w sieci, czyli RAPORT z najnowszego badania NASK „Nastolatki 3.0”.

Co robią nasze dzieci w sieci, czyli RAPORT z najnowszego badania NASK „Nastolatki 3.0”.

Dostęp: https://www.nask.pl/pl/aktualnosci/5316,Co-robia-nasze-dzieci-w-sieci-czyli-Raport-z-najnowszego-badania-NASK-Nastolatki.html

Internet nazywany jest podwórkiem współczesnych nastolatków, ale z sieci często korzystają też znacznie młodsze osoby, poniżej 10 r.ż.. Czy rodzice wiedzą, co ich dzieci robią, gdy spędzają czas przed komputerem lub z telefonem w ręku? Jakie zagrożenia mogą spotkać młodych ludzi w sieci? Te pytania wydają się szczególnie ważne po ujawnionych
w ostatnim czasie informacjach, dotyczących zachowań pedofilnych, których dopuszczali się popularni wśród młodzieży youtuberzy.

Najnowsze badania „Nastolatki 3.0” realizowane przez Thinkstat, zespół badania opinii działający w NASK, pokazują jak młodzi ludzie funkcjonują w świecie online oraz jaką wiedzę na temat tego wirtualnego życia mają ich rodzice.

Mężczyźni w zawodach sfeminizowanych – komentarz ekspercki*

Dostęp:

https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,59,mezczyzni-w-zawodach-sfeminizowanych-komentarz-ekspercki,139890.chtm  

*Dr hab. Anna Dudak, prof. UMCS – pracuje na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS, w Katedrze Teorii Wychowania w Instytucie Pedagogiki UMCS.

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym komentarzem w ramach cyklu Centrum Prasowego UMCS pn. "Okiem eksperta". Problematykę funkcjonowania mężczyzn w zawodach sfeminizowanych przybliża dr hab. Anna Dudak, prof. uczelni z Katedry Teorii Wychowania w Instytucie Pedagogiki UMCS.

fot. Freepik

Zmiany w komunikacie CKE

Niespodzianka której wszyscy potrzebujemy i o którą każdy skrycie prosił, czyli aktualizacja komunikatu Dyrektora CKE. 💗
Nie sądziliśmy, że to jest możliwe, ale jednak rozmowa ma sens! Bardzo dziękujemy #CKE za wysłuchanie naszego głosu.
Mamy jeszcze coś do wypracowania, ale wielki krok naprzód i wielka radość na dzisiaj z sukcesu.
Korekta wytycznych dotyczących egzaminu ósmoklasistów oraz egzaminu maturalnego na slajdach. Bierzcie i cieszcie się z nami 💗💗
(Informacja przygotowana w oparciu o aktualizację komunikatu Dyrektora CKE z 21 listopada 2023 r.)
 
 

Nic pod prąd – uczmy się zgodnie z naturą naszej pamięci. Komentarz ekspercki*

 

Dostęp: https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,33,nic-pod-prad-uczmy-sie-zgodnie-z-natura-naszej-pamieci,137875.chtm

*Dr Anna Grabowiec – adiunkt w Katedrze Pedeutologii i Edukacji Zdrowotnej UMCS
 w Lublinie.

W świecie dynamicznych zmian umiejętność skutecznego uczenia się jest niezwykle cenna – nie tylko w szkole czy na uczelni, ale też w kontekście przyszłego życia zawodowego. Stwarza większe możliwości podjęcia ważnych decyzji życiowych, jak np. wyboru konkretnego kierunku studiów czy atrakcyjniejszej pracy, ponieważ dzięki niej łatwiej odnajdziemy się w nowym środowisku i jesteśmy w stanie szybko przyswoić nowe informacje (w myśl zasady „poradzę sobie, bo umiem się uczyć”). Skuteczne uczenie się to zdolność szybkiego przyswajania, przechowywania i odtwarzania informacji, które w danym momencie są nam potrzebne. W dzisiejszych czasach to również umiejętność poruszania się w gąszczu informacji, które zawarte są nie tylko w książkach czy podręcznikach, ale także
w Internecie – dla uczniów i studentów jest to często główna baza wiedzy.

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem eksperckim dr Anny Grabowiec
z Katedry Pedeutologii i Edukacji Zdrowotnej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS
na temat sposobów efektywnego uczenia się, dopasowanych do natury ludzkiej pamięci. Tekst powstał w ramach inicjatywy Centrum Prasowego UMCS pn. „Okiem eksperta”.

Poniżej przekazuję przydatne numery telefonów, gdzie można uzyskać pomoc:

 

22 484 88 04 TELEFON ZAUFANIA MŁODYCH (dla dzieci, młodzieży i młodych dorosłych do 25 roku życia.). Psychologowie dyżurują od poniedziałku do soboty, od 11.00 do 21.00. Jest też możliwość skorzystania z 5 darmowych sesji wsparciowych, online z psychologiem.

116 123 TELEFON ZAUFANIA DLA OSÓB DOROSŁYCH W KRYZYSIE EMOCJONALNYM (nr bezpłatny, czynny 5 dni w tygodniu w godz. od 14.00 do 22.00)

22 594 91 00 ANTYDEPRESYJNY TELEFON ZAUFANIA FORUM PRZECIW DEPRESJI  (Linię oraz forum internetowe dostępne na stronie: www.forumprzeciwdepresji.pl obsługuje lekarz psychiatra. Telefon czynny jest w środy i czwartki od 17.00 do 19.00)

800 70 2222 BEZPŁATNA CAŁODOBOWA LINIA BEZPOŚREDNIEGO WSPARCIA DLA OSÓB W STANIE KRYZYSU PSYCHICZNEGO (przy telefonie dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA)

535 674 379 oraz 535 658 549 DARMOWA I ANONIMOWA POMOC PSYCHOLOGICZNO – PSYCHIATRYCZNA „POMOC W KRYZYSIE” (Telefony czynne od poniedziałku do piątku 9.00 – 18.00)

22 270 11 65 TELEFON WSPARCIA STOWARZYSZENIA ANIMO (Telefon czynny jest od poniedziałku do czwartku od 18.00 do 21.00).

 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Komentarz ekspercki*

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Komentarz ekspercki*

Dostęp:https://www.umcs.pl/pl/komentarze-eksperckie,22097,swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego-komentarz-ekspercki,138171.chtm

* dr Marlena Stradomska z Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UMCS

10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Czym jest zdrowie psychiczne i jak trudności z nim związane mogą doprowadzić do tendencji samobójczych? Gdzie szukać pomocy? Jak wygląda sytuacja w psychiatrii dziecięcej? Zagadnienia te
w najnowszym komentarzu eksperckim porusza dr Marlena Stradomska z Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UMCS, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Tekst powstał w ramach inicjatywy Centrum Prasowego UMCS pn. „Okiem eksperta”.

fot. Freepik

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny i społeczny człowieka, a także zdolność rozwoju i samorealizacji. Człowiek dzięki zachowanej równowadze w swoim życiu, jest zdolny do realizowania różnorodnych inicjatyw i może poradzić sobie w różnych sytuacjach. Dbanie o siebie to nie tylko zdrowa dieta, aktywność fizyczna czy rozwój osobisty. W XXI wieku istotne wydaje się zwrócenie szczególnej uwagi na nasze zdrowie psychiczne. Ignorowanie emocji czy swoich wewnętrznych potrzeb może przynieść bowiem bardzo negatywne konsekwencje.

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna we Włodawie

Partyzantów 17
22-200 Włodawa

tel/fax.: 82 572 12 71
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretariat poradni jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.

 

Godziny Pracy

Pracownicy Pedagogiczni:

  • Poniedziałek - od 8.00 do 17.00
  • Wtorek - od 8.00 do 17.00
  • Środa - od 8.00 do 17.00
  • Czwartek - od 8.00 do 17.00
  • Piątek - od 8.00 do 17.00