Przegląd najnowszych informacji

Poradnii Psychologiczno - Pedagogicznej we Włodawie

Różne oblicza trudności grafomotorycznych - komentarz ekspertki*

 

Dostęp: https://www.umcs.pl/pl/komentarze-eksperckie,22097,rozne-oblicza-trudnosci-grafomotorycznych-komentarz-ekspertki,147450.chtm

* Dr hab. Aneta Domagała, prof. UMCS – pracuje w Katedrze Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego na Wydziale Filologicznym UMCS.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym komentarzem eksperckim dr hab. Anety Domagały, prof. Uczelni z Katedry Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS, która przybliża nam różne oblicza trudności grafomotorycznych i ich konsekwencje. Tekst powstał w ramach inicjatywy Centrum Prasowego UMCS pn. „Okiem eksperta”.

 

 

Mediator szkolny w Lubelskim Kuratorium Oświaty.

Dostęp: https://kuratorium.lublin.pl/?akc=akt&op=szcz&id=13163

W Lubelskim Kuratorium Oświaty zostało utworzone stanowisko mediatora szkolnego, na które od dnia 1 lutego 2024 roku powołana została Pani Marzenna Grzeszczyk, starszy wizytator Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz, mediator dyplomowany;

 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 81 53 85 204

Z prośbą o pomoc i wsparcie dotyczące sytuacji konfliktowych oraz mediacji można się kontaktować codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30
 

Zobacz więcej:

https://kuratorium.lublin.pl/

https://kuratorium.lublin.pl/?akc=akt&op=szcz&id=13163

Rzecznik Praw Uczniów Województwa Lubelskiego

Rzecznik Praw Uczniów Województwa Lubelskiego stoi na straży praw uczniów szkół i placówek objętych nadzorem pedagogicznym Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Od 4 stycznia 2024 r. obowiązki Rzecznika Praw Uczniów Województwa Lubelskiego pełni Pani Renata Olszewska, starszy wizytator Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Kuratorium Oświaty w Lublinie;

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 81 53 85 283

Do zadań Rzecznika należy w szczególności:

1) dbanie o przestrzeganie praw ucznia w procesie nauczania realizowanym w szkołach
i placówkach,
2) wsparcie uczniów i ich rodziców w zakresie spraw dotyczących przestrzegania praw  uczniów w szkole,
3) koordynowanie działań szkolnych rzeczników praw ucznia funkcjonujących w szkołach
 i placówkach podlegających nadzorowi pedagogicznemu,
4) rozpoznawanie indywidualnych spraw uczniów w przedmiocie naruszeń ich praw,
5) analiza postanowień statutów szkół i placówek objętych nadzorem pedagogicznym
w zakresie przestrzegania praw uczniów w szkole.

Dostęp: https://kuratorium.lublin.pl/?m=55&ms=292

 Zobacz więcej:

https://kuratorium.lublin.pl/

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

O DBI

Dostęp:  https://www.saferinternet.pl/

 

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org

 

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

 

DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli
 i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody
w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024.

6 lutego odbędzie się Gala DBI 2024 – dostępna zarówno stacjonarnie (Warszawa), jak i online. Zainteresowane osoby będą miały możliwość zapoznania się z planami na DBI 2024 oraz ciekawymi wystąpieniami eksperckimi i programem artystycznym.

Nauczyciele i inni profesjonaliści zaangażowani w DBI będą mogli również poszerzyć swoją wiedzę w zakresie profilaktyki zagrożeń online i edukacji cyfrowej w ramach szeregu webinarów DBI.

Jak co roku organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy
 i osoby prywatne do zaangażowania poprzez organizację lokalnych inicjatyw DBI (ZOBACZ MAPĘ INICJATYW) (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych, konkursów) i zgłaszania ich do końca marca 2024 r. za pomocą elektronicznego formularza na stronie DBI.pl.

W organizacji lokalnych inicjatyw pomocne będą konspekty lekcji i inne materiały edukacyjne opracowane przez FDDS i NASK (MATERIAŁY EDUKACYJNE DOSTĘPNE TUTAJ).
Zaangażowanie w DBI 2024 możliwe będzie też poprzez zaproszenie uczniów do udziału w lekcjach DBI prowadzonych online przez organizatorów i partnerów DBI od 6 lutego do końca marca 2024. 

Lokalni organizatorzy DBI będą mogli wziąć udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę DBI 2024. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez partnerów akcji.

Każda instytucja/osoba, która zarejestrowała inicjatywę DBI na stronie DBI.pl będzie miała możliwość wygenerowania elektronicznego zaświadczenia o udziale w DBI 2024 (FORMULARZ JUŻ WKRÓTCE).

 

Zobacz więcej

https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

https://www.saferinternet.pl/

 

Głos wiele o nas mówi - komentarz ekspertki*

 

Dostęp: https://www.umcs.pl/pl/komentarze-eksperckie,22097,glos-wiele-o-nas-mowi-komentarz-ekspertki,143203.chtm

* Dr Marta Wysocka – adiunkt w Katedrze Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS w Lublinie.

Co głos mówi o nas samych? Jakie jego cechy są preferowane, a jakie wręcz przeciwnie – uznawane za niepożądane? Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem eksperckim dotyczącym głosu, jego cech i pracy nad nim. Tekst przygotowała dr Marta Wysocka z Katedry Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS. Artykuł powstał
w ramach cyklu „Okiem eksperta” realizowanego przez Centrum Prasowe naszej Uczelni.

fot. Freepic

Głos wiele o nas mówi - komentarz ekspertki

Broszura w j. ukraińskim dla rodziców „Rodzicielstwo w drodze"

 

 

Z publikacji „Rodzicielstwo w drodze" można dowiedzieć się m.in. jak zadbać
o emocje dziecka, jak pomóc dziecku odzyskać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Zawiera ona też przekładowe gry, które można wykorzystać będąc z dzieckiem w drodze.

Wydawnictwo dostępne jest w materiałach edukacyjnych w bloku "Dzieci w kryzysie uchodźczym" >>

"Батьківство в дорозі"

---------------------------------------------

„Батьківство в дорозі”

Нижче ми представляємо публікацію "Батьківство в дорозі". Завдяки ції інформації ви можете дізнатися, як піклуватися про емоції вашої дитини та як допомогти дитині відновити відчуття безпеки та стабільності. Публікація також містить приклади ігор, які можна використовувати під час подорожі з дитиною.

Бачити >>     "Батьківство в дорозі"

 

 

Dostęp

LINK DO ARTYKUŁU

 

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna we Włodawie

Partyzantów 17
22-200 Włodawa

tel/fax.: 82 572 12 71
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretariat poradni jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.

 

Godziny Pracy

Pracownicy Pedagogiczni:

  • Poniedziałek - od 8.00 do 17.00
  • Wtorek - od 8.00 do 17.00
  • Środa - od 8.00 do 17.00
  • Czwartek - od 8.00 do 17.00
  • Piątek - od 8.00 do 17.00